HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i7 i7-12700 16 GB DDR4-SDRAM Windows 11 Pro Tower
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i7-12700 (up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 25 MB L3 cache, 12 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel UHD Graphics 770
- 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Maximize your investment
The HP Pro Tower 290 helps optimize business resources. Equipped with a powerful Intel processor[2], essential tools, and security features for business, this affordably priced and easy to set up PC has a scalable and functional design that can grow with your business.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-12700 |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| WLAN controller model | Realtek RTL8822CE |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Serial ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Jack black |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Proven productivity |
| Motherboard chipset | Intel H670 |
| Audio chip | Realtek ALC3867 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP JumpStart | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Padlock loop; Trusted Platform Module (TPM) 2.0; Integrated accessories cable lock; Slim cable lock |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029640512 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 180 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 15% post-consumer recycled plastic; 80 Plus Gold power supplies available |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 155 mm |
| Depth | 303 mm |
| Height | 155 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Package width | 287 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 499 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | Pro |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 62 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 209 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 280 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |