HP Poly Voyager Surround 85 UC USB-C Headset +USB-C/A Adapter +Charging Stand
Couldn't load pickup availability
- Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
- Experience long-lasting comfort while you focus on work. You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit.
- Boost efficiency with a headset and wireless charge stand designed to work as hard as you do. Experience non-stop communication with effortless docking, ensuring 21-hour talk time. Stay connected without skipping a beat.
Crafted for your work life
Experience limitless productivity with our boomless Bluetooth headset, designed to deliver rich, clear audio for calls and music. Enjoy optimal comfort, adaptive ANC, and wireless charging, enabling you to work effortlessly anywhere, anytime.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Operating keys | Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Volume control | Touch |
| Control type | Touch |
| Country of origin | Mexico |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVDTP, AVRCP, HFP, HSP |
| Wireless range | 30 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone sensitivity | 132 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -37 dB |
| Number of microphones | 10 |
| Base station | |
|---|---|
| Base station USB connector | USB Type-C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 24 h |
| Talk time | 21 h |
| Charging source | USB |
| Battery recharge time | 1 h |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 191 mm |
| Depth | 77 mm |
| Height | 181 mm |
| Weight | 275 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 209.8 mm |
| Package height | 54.8 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Charging stand | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | 3.5 mm to USB Type-C, USB Type-A to USB Type-C |
| Box contents | Carrying case; Charging stand; User guide; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter; USB Type-C to 3.5 mm audio cable |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1490 mm (40 x 48 x 58.7") |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth, USB Type-C BT700 adapter or USB Type-C/A adapter |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| UNSPSC-code | 43191638 |