HP Poly Mission 615 Monaural USB Wired Headset
Couldn't load pickup availability
- Designed for all day comfort – the adjustable padded headband pad and plush memory foam earcups provide a personalized fit that supports focus and reduces fatigue — even through all-day meetings.
- When your workday gets loud, HP Poly Mission 615 headset helps your voice shine through. Noise-canceling mics and AI noise reduction[1] keep conversations professional and distraction free, so your calls are clear and focused.
- Plug in and get to work. With USB Type-C and USB Type-A compatibility, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App, setup is effortless and reliable for every user, every time.
- This headset is thoughtfully designed containing at least 25% post-consumer recycled plastics[2] and shipped in paper-based packaging[3].
Comfort meets performance
Built for long days and countless calls, the HP Poly Mission 615 headset blends exceptional comfort with high-quality audio and easy USB connectivity — helping teams stay focused, productive, and connected all day.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume -, Reject call, Answer/end call |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Cable length | 2 m |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 58 dB |
| Country of origin | Vietnam |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone sensitivity | 84 dB |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 50 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -35 dB |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone mute | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | Paper-based packaging; At least 25% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 117.5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 289 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Carrying case; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross weight | 295 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet weight (imperial) | 294.8 kg (650 lbs) |
| Other features | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS, Android, iOS |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS; Chrome OS™; Android™; iOS |
| UNSPSC-code | 43191638 |