HP PageWide Printhead Wiper Kit
Couldn't load pickup availability
- HP PageWide 765, 780, 785, E75160, E77650, E77660, P75050, P75250, P77440, P77740, P77760, P779, P77940; HP PageWide Enterprise 780, 785; HP PageWide Flow E77660; HP PageWide Pro 750, 772, E77650, E77660
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- The HP PageWide Printhead Wiper Kit helps maintain crisp, reliable prints by keeping the printhead clean and free from debris. Designed for seamless integration with HP PageWide printers, it minimizes maintenance downtime and extends printhead life.
- Printhead Wiper Kit
The HP PageWide Printhead Wiper Kit helps maintain crisp, reliable prints by keeping the printhead clean and free from debris. Designed for seamless integration with HP PageWide printers, it minimizes maintenance downtime and extends printhead life.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP PageWide 765, 780, 785, E75160, E77650, E77660, P75050, P75250, P77440, P77740, P77760, P779, P77940 HP PageWide Enterprise 780, 785 HP PageWide Flow E77660 HP PageWide Pro 750, 772, E77650, E77660 |
| HP segment | Business, Enterprise, Home |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 236 mm |
| Depth | 411 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 492.1 mm |
| Package depth | 323.9 mm |
| Package height | 149.2 mm |
| Package weight | 1.98 kg |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781994084 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 23153129 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Printhead Wiper Kit |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 105 pc(s) |
| Layers per pallet | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 229.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 2050.03 mm |
| Pallet weight (imperial) | 229.7 kg (506.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1066.8 x 1016 x 2050 mm (42 x 40 x 80.7") |