HP OneShred Auto 100CC paper shredder Cross shredding 68 dB 22 cm White
Couldn't load pickup availability
- White Cross shredding Working width: 22 cm
- Paper shredding Credit cards shredding
- Basket volume: 17 L 100 sheets 68 dB
- Power consumption (typical): 414 W
The compact HP OneShred Auto 100CC rolls in with a cutting capacity of 100 sheets via the automatic paper infeed. The shredder which uses the cross-cut method of cutting, is not only designed for the home office but also perfectly suited to small office environments and can be moved about easily and as required thanks to its four castors. This white, mobile device shreds documents containing personal data in a particle-cut to produce small clippings sized 4.3 mm x 12 mm. This fulfils the high demands of security level P-4 and shredding according to the General Data Protection Requirements. The working speed of 2.1 metres per minute means that this is a very efficient shredder.
| Features | |
|---|---|
| Duty cycle | 10 min |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Product colour | White |
| Bin full indicator | Yes |
| Media weight | 80 g/m² |
| Overheat protection | Yes |
| Security level (paper) | P-4 |
| Shredding speed | 2100 mm/min |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Castor wheels | Yes |
| Noise level | 68 dB |
| Control type | Buttons |
| Basket volume | 17 L |
| Basket capacity | 100 sheets |
| Shredding size | 4.3 x 12 mm |
| Shredding CDs | No |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Working width | 22 cm |
| Shredding type | Cross shredding |
| Power | |
|---|---|
| Current | 1.8 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 414 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8.4 kg |
| Height | 502 mm |
| Depth | 218 mm |
| Width | 331 mm |