HP OmniStudio All-in-One Desktop Next Gen AI 27-cw0001na PC Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Home Wi-Fi 7 (802.11be) White
Couldn't load pickup availability
- AMD Ryzen™ AI 7 445 (up to 4.6 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Home
- 68.6 cm (27") diagonal, FHD (1920 x 1080), 120 Hz, UWVA, IPS, anti-glare, Low Blue Light, 350 nits, 100% sRGB
- AMD Radeon™ 840M Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB), 1 TB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Next-gen performance for everyday tasks
Navigate your day with the HP OmniStudio 27-inch All-in-One Desktop, powered by AMD Ryzen™ AI[1]. Multitask smoothly, enjoy an expansive HD display that brings work and entertainment to life, and stay connected with adaptive audio and AI wellness features designed for comfort and focus.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor model | 445 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Built-in camera | Yes |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Colour name | Cotton white |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP segment | Home |
| HP Security tools | Camera privacy shutter; Microsoft Pluton |
| HP Software provided | HP Connection Optimizer; HP Support Assistant; OMEN Gaming Hub |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896364188 |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 90 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 612.4 mm |
| Depth (with stand) | 184.8 mm |
| Height (with stand) | 426.2 mm |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | At least 30% recycled metal; At least 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Logistics data | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211521 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Memory module type | SODIMM |