HP OmniDesk Slim S03-0009na Intel® Core™ i5 i5-14400 8 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Home Tower PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i5-14400 (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 20 MB L3 cache, 10 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- Intel UHD Graphics 730
- 8 GB DDR5-4800 MT/s (1 x 8 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
The slim, reliable desktop PC for home productivity
HP OmniDesk Slim Desktop helps easily manage daily tasks, from organizing family photos to streaming shows and managing budgets. This slim and reliable desktop PC features the latest Intel Processors[1], ample memory for fast data transfers, the latest easy-access ports and fast, reliable Wi-Fi technology[3].
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor model | i5-14400 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 148 W |
| Processor base power | 65 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Meteor silver |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Silver |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | Intel H770 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Kensington Security lock slot; Padlock |
| HP Software provided | HP Connection Optimizer; HP Support Assistant; OMEN Gaming Hub; HP Enhanced Lighting |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251421617 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 180 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | At least 20% recycled metal; At least 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 303.5 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 303.5 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 398 mm |
| Package weight | 6.2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 USB Black Wired Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | OmniDesk Slim |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 62 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.4 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 209 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 270 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |