HP OmniBook 5 NGAI OmniBook 5 Next Gen AI 16-ag1011na Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 350 Laptop 40.6 cm (16") 2K 24 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue
Couldn't load pickup availability
- AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal 2K display
- AMD Radeon™ 860M Graphics
- 24 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Streamline your day with all the AI power you need.
Streamline your day with the HP OmniBook 5 Laptop AI PC, powered by the AMD Ryzen™ AI 300 Series Processor[1] and up to 50 TOPS for seamless multitasking. Create and captivate on a stunning 2K display[3], stay charged with HP Fast Charge[4], connect easily via USB-C, and access AI instantly with the Copilot key[5].
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Sky blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Product design | Paint finish |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 350 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| AMD FreeSync | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Darker sky blue opaque |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | Copilot in Windows with Copilot key, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Copilot+ PC | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision FHD |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP AI Companion |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251934933 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Battery life (max) | 14.75 h |
| Continuous video playback time | 16.75 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic; Recycled metal in cover, keyboard frame, sideband and hinge cap(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.79 kg |
| Width | 357.7 mm |
| Depth | 254.8 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.86 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 504 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.52 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | OmniBook 5 NGAI |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |