HP OMEN 16-wf1001na Intel® Core™ i7 i7-14700HX Laptop 40.9 cm (16.1") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i7-14700HX (up to 5.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads)
- Windows 11 Home
- 40.9 cm (16.1") diagonal FHD display
- NVIDIA GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated)
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD
Enjoy powerful fun anywhere.
The OMEN by HP 16 inch gaming laptop is ready to go wherever you are. Enjoy desktop-level power with a 14th Gen Intel Core™ processor[1] and a modern NVIDIA graphics card, both regulated by enhanced internal cooling. The screen is equally impressive with high resolution, smooth framerates, and and anti-glare features.
| Design | |
|---|---|
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China |
| Product design | Paint finish cover and base, anodized keyboard frame |
| Introduction year | 2023 |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Shadow black |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Display response rise/fall | 7 ms |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Display diagonal (metric) | 40.9 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 40.9 cm (16.1") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor threads | 28 |
| Processor cores | 20 |
| Processor model | i7-14700HX |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Memory slots (available) | 2 |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD memory type | TLC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Graphics | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Motherboard chipset | Intel HM770 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard colour name | shadow black |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Pre-installed software | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122004980 |
| HP segment | Home |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; MyHP; OMEN Gaming Hub |
| HP Security tools | Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP front camera | HP TrueVision FHD |
| HP Imagepad | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Audio Boost | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Fast charging | Yes |
| Continuous video playback time | 8 h |
| Battery life (max) | 12.25 h |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 280 W |
| Security | |
|---|---|
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard mechanism made from agriculture waste; Recycled metal in keyboard frame; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 23.5 mm |
| Depth | 259.4 mm |
| Width | 369 mm |
| Weight | 2.39 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.28 kg |
| Package height | 345 mm |
| Package depth | 552 mm |
| Package width | 69 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | OMEN |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 119 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 20 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stylus pen | No |
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |