HP Laptop 14-em0018na AMD Athlon Silver 7120U 35.6 cm (14") HD 4 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Couldn't load pickup availability
- AMD Athlon™ Silver 7120U (up to 3.5 GHz max boost clock, 2 MB L3 cache, 2 cores, 2 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal HD display
- AMD Radeon™ 610M Graphics
- 4 GB LPDDR5-5500 MT/s (onboard), 128 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Big time powerful. Totally practical.
The HP 14" Laptop PC is built for when life gets real. The powerful AMD Processor[1] handles everything you throw at it from games to school. It’s got plenty of storage and ports so you’re always prepared, no matter where you are. Keep in touch with friends thanks to its Emoji key, high-res camera[2], vibrant resolution and dual microphones[3].
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Colour name | Jet black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Product design | Roundstooth texture matte cover and keyboard frame finish, textured base |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Athlon Silver |
| Processor model | 7120U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 5500 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Jet black |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; myHP |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764728265 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery life (max) | 12 h |
| Continuous video playback time | 12.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 323.7 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 3.25 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |