HP HyperX OMEN 23.8 inch FHD 180Hz Gaming Monitor - OMEN 24 G2
Couldn't load pickup availability
- The HyperX OMEN 24 G2’s snappy 180Hz refresh rate and 1ms response time create smooth visuals. AMD Freesync Technology minimizes screen tearing and stuttering.[1,2,3]
- Enjoy this Factory Color Calibrated gaming monitor with 99% sRGB coverage and Eyesafe certification.[2]
- The HyperX OMEN 24 G2 is even better with OMEN Gaming Hub! Fine-tune the monitor’s settings and create game-specific profiles to set the mood.[4]
- It matters. With 100% recyclable packaging solutions, at least 85% recycled plastic content, and recycled materials on the various parts, we are in this together.[5,6,7]
Level-Up Your Screen Time
Level up with the HyperX OMEN 24 G2. This 23.8-inch 180 Hz FHD gaming monitor delivers smooth, factory color calibrated visuals at 1ms response times in a compact design that fits any setup. Perfect for players looking to jump into the world of gaming monitors with speed, clarity, and reliability.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Edge LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 213 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour depth | 6 bit |
| Colour gamut | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| HP segment | Home |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Pivot | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (max) | 23 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 198.3 mm |
| Height (with stand) | 469.2 mm |
| Weight (with stand) | 5.3 kg |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 54.1 mm |
| Height (without stand) | 325 mm |
| Weight (without stand) | 5.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 407 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| Bundled software | OMEN Gaming Hub |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 85% post-consumer recycled plastic in the monitor’s enclosure; Contains 20% recycled glass in the monitor panel; At least 90% recycled aluminum in the stand |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Manufacturer warranty | HP standard one-year limited warranty |
| Compliance certificates | CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |