HP GT52 Magenta Original Ink Bottle
Couldn't load pickup availability
- Original HP GT52 ink supplies deliver legendard HP print quality.
- 1 Magenta (~8,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Print thousands of pages with one simple purchase of a set of Original HP high-yield ink bottles – at an extremely low cost per page.[1] Get high-volume printing, an easy and convenient way to replenish ink, and HP print quality and reliability.
- Ideal for busy households and small businesses that want to print, purchase ink infrequently and replenish ink when it’s convenient.
- Depend on Original HP GT52 Ink Bottles designed specifically for your HP printer.
- 1 Ink bottle
Ideal for busy households and small businesses that want to print, purchase ink infrequently and replenish ink when it’s convenient.
Print thousands of pages with one simple purchase of a set of Original HP high-yield ink bottles – at an extremely low cost per page.[1] Get high-volume printing, an easy and convenient way to replenish ink, and HP print quality and reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Colour ink page yield | 8000 pages |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | DeskJet GT 5800 series Ink Tank 100, 300, 400 series Smart Tank 200, 300, 400, 500, 600, 700 series |
| Country of origin | Malaysia |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 110 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780132531 |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Weight | 100 g |
| Box contents | 1 Ink bottle |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1306 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 277.6 kg |
| Products per pallet | 2016 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.89 kg |
| UNSPSC-code | 121717033 |