HP ENVY x360 14-fc0003na Intel Core Ultra 7 155U Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 2K 16 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 155U (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 2.2K touch display
- Intel Graphics
- 16 GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Enjoy seamless multitasking with an AI-powered 2-in-1 PC
With the latest Intel Processor[1] and advanced AI processing, the HP Envy x360 14" 2-in-1 Laptop PC lets you run AI apps with ease while enjoying smooth multitasking for a longer-lasting battery life. Its convertible design lets you quickly switch from laptop to tablet. Made with recycled materials, the HP Envy x360 is good for you and the planet.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2024 |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 155U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Processor base power | 15 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | Windows Studio Effects; Otter.ai; Copilot in Windows with Copilot key, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; HP Enhanced Lighting; myHP |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415022950 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Battery life (max) | 15 h |
| Continuous video playback time | 19.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.39 kg |
| Width | 313.3 mm |
| Depth | 218.9 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 2.24 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | ENVY x360 |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.7 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 12 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 6 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 134 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
- HP ENVY Laptops - Series Overview Video (60 sec) - English for EMEA
- 24C1 - HP Envy x360 14 inch 2-in-1 Laptop PC Meteor Silver Product Video
- HP ENVY Laptops - Series Overview Video 60 sec - English for EMEA
- HP Envy x360 14 inch 2-in-1 Laptop PC Intel - Meteor Silver - Annotated 360-degree Spin Video 71 sec - English for EMEA