HP ENVY 17-da0002na Intel Core Ultra 5 125H Laptop 43.9 cm (17.3") Touchscreen Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 5 125H (up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 14 cores, 18 threads)
- Windows 11 Home
- 43.9 cm (17.3") diagonal FHD touch display
- Intel Arc™ Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Enjoy seamless multitasking with an AI-powered, 17" laptop
Power your passion with the HP Envy 17" Laptop PC, boasting integrated AI technology and the latest Intel Processor[1] for swift multitasking and extended battery life. Work more flexibly and efficiently with the 17" touchscreen design. Made with recycled materials and with plastic-free packaging, this laptop PC is good for you and the planet.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Glacier silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2024 |
| Product design | Sandblasted cover and keyboard frame, polished base finish |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 125H |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 18 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.7 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Temperature sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | Otter.ai; Copilot in Windows with Copilot key, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; HP Enhanced Lighting; myHP |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122777327 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Battery life (max) | 10.75 h |
| Continuous video playback time | 16.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic; Recycled metal in cover, keyboard frame and keyboard bracket |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 396 mm |
| Depth | 258.6 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 3.81 kg |
| General | |
|---|---|
| Product series | 17 |
| Product family | ENVY |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 15 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 154 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 170 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | No |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
- HP Envy 17.3 inch Laptop PC (Intel) Glacier Silver - Annotated 360-degree Spin Video (49 sec) - English for EMEA
- HP ENVY Laptops - Series Overview Video (60 sec) - English for EMEA
- HP ENVY Laptops - Series Overview Video 60 sec - English for EMEA
- HP ENVY Laptops - Series Overview Video 60 sec - English for EMEA