HP EliteDesk 8 Tower G1i AI Intel Core Ultra 5 235 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro PC AI PC Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 5 235 (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
The elegant scalable tower for AI-enhanced computing.
Unleash AI-driven power with the HP EliteDesk 8 Tower G1i AI PC, featuring a powerful Intel Core™ Ultra processor[2] with an integrated 13 TOPS NPU.[3] Elevate your security, expandability, and PC design to new heights — perfect for dynamic, modern workspaces.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 235 |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 121 W |
| Processor base power | 65 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 27 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 6 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Jack black |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Product colour | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | Czech Republic |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Smart Support |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Documentation | Yes |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251468612 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 280 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 337 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 337 mm |
| Weight | 6.22 kg |
| Package width | 287 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 499 mm |
| Package weight | 8.38 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteDesk 8 |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 62 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.4 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 209 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 270 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3 year Next Business Day Onsite Desktop HardwareSupport. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-6385EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Keyboard type | USB |