HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265 24 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Mini PC
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 265 (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 1 TB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Drive big workflows with a versatile AI-enhanced Mini
Delivering exceptional AI-enhanced performance with the latest Intel Core™ Ultra processor[2] with an up to 13 TOPS NPU[3], the HP EliteDesk 8 Mini G1i AI PC's compact design, versatile deployment options, and advanced security features make it the ideal choice for modern workspaces.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 265 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 24 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896675079 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 120 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |