HP EliteDesk 8 Mini G1i AI Intel Core Ultra 7 265T 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC AI PC Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 265T (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Drive big workflows with a versatile AI-enhanced Mini
Delivering exceptional AI-enhanced performance with the latest Intel Core™ Ultra processor[2] with an up to 13 TOPS NPU[3], the HP EliteDesk 8 Mini G1i AI PC's compact design, versatile deployment options, and advanced security features make it the ideal choice for modern workspaces.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 265T |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 112 W |
| Processor base power | 35 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485168616 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 120 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteDesk 8 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |