HP EliteDesk 8 G1a Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 5 340 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
Couldn't load pickup availability
- AMD Ryzen™ AI 5 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD Radeon™ 840M Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ TLC SED SSD
Next-gen AI power in a Mini to fuel your innovative ideas
Run multiple AI based applications[4] simultaneously driving productivity with uninterrupted workflows on the HP EliteDesk 8 Mini G1a Next Gen AI PC. Versatile deployment options, and advanced security features make it the ideal choice for modern workspaces.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 340 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD memory type | TLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Yes |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Thailand |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Premium |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485444383 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 120 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 55% post-consumer recycled plastic; 100% recycled rare earth elements in speaker; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Package width | 481 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteDesk 8 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 1y Wolf Pro Security Edition Software License and Support Subscription attached to 1 HW device. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |