HP EliteBook X G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 Laptop 35.6 cm (14") 3K 24 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 366H (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 3K OLED display
- Intel Graphics
- 24 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Ultralight, ultra smart. For executives on the move.
Ultralight and effortlessly portable, the HP EliteBook X G2i 14 inch Notebook AI PC is your mobile command center—engineered for professionals on the move. Stay productive and protected with enterprise-grade security and performance, purpose-built to power today’s AI-enhanced workflows[3] and tomorrow’s innovations.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Atmospheric blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Trackpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Atmospheric blue |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844977965 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 990 g |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 217 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |