HP EliteBook X G1i Next Gen AI PC Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 258V Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 258V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Arc™ Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ SSD
Drive strategy with the efficiency and power of next-gen AI
Propel your business forward with AI that uses your own data to make strategic business decisions. Discover what you can do with AI applications[4], advanced collaboration features, and optimized battery life on the HP EliteBook X G1i Next Gen AI PC.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Atmospheric blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 258V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Processor base power | 17 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Atmospheric blue |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990733791 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CCC, RoHS, CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | At least 90% recycled metal; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 35% post-consumer recycled plastic; At least 30% ocean-bound plastic; At least 50% ocean-bound plastic in fan enclosure; Low halogen; Bulk packaging available |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.18 kg |
| Width | 313.9 mm |
| Depth | 219.9 mm |
| Height (front) | 1.05 cm |
| Height (rear) | 1.49 cm |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteBook X |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.8 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 9 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 7 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 131 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |