HP EliteBook Ultra G1q AI PC Copilot+ PC Snapdragon X1E-78-100 Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen 2.2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Blue
Couldn't load pickup availability
- Snapdragon X Elite X1E-78-100 (up to 3.4 GHz, 12 cores)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 2.2K touch display
- Qualcomm Adreno™ GPU
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Make all time, time well spent to unleash your potential
Reclaim time from mundane tasks to collaborate and do more impactful work with an ultrathin AI PC built for the new AI era. The highly responsive HP EliteBook Ultra G1q AI PC, designed with long battery life, powers AI-applications[3] that unlock creativity and elevate your skills.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Atmospheric blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2024 |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2.2K |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor generation | Snapdragon X Elite |
| Processor model | X1E-78-100 |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 42 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Atmosphere blue |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415816054 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery voltage | 11.58 V |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 5% post-consumer recycled plastic; 50% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.34 kg |
| Width | 312.9 mm |
| Depth | 223.5 mm |
| Height (front) | 8.4 mm |
| Height (rear) | 1.12 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 315 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteBook |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 11 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 9 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 176 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
- HP EliteBook Ultra 14 inch G1q Notebook AI PC (Qualcomm) Annotated 360 video - German de_DE
- HP EliteBook Ultra G1q AI PC Ferrari Sizzle Video - Next Gen AI PC - 15s - 16x9 - English (U.K.)
- HP EliteBook Ultra 14 inch G1q Notebook AI PC (Qualcomm) Annotated 360 video - Czech cs_CZ
- HP EliteBook Ultra 14 inch G1q Notebook AI PC (Qualcomm) Annotated 360 video - French fr_FR
- HP Sure View - In Plane Sight :30 Intel Compliant
- HP EliteBook Ultra 14 inch G1q Notebook AI PC (Qualcomm) Annotated 360 video - Spanish/Castilian es_ES
- 22C2 HP Envy Series laptops and 2-in-1 PCs Full-length :45 16x9