HP EliteBook 840 G10 Intel® Core™ i5 i5-1335U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ i5-1335U (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Iris Xᵉ Graphics
- 16 GB DDR5-5200 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ SSD
The right PC for hybrid work
Take the guesswork out of setting up your PC for hybrid work and show up to your online meetings looking and sounding your best with the HP EliteBook 840.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Processor base power | 15 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Connection Optimizer; HP Hotkey Support; HP Support Assistant; HP Easy Clean; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Smart Support; HP Services Scan |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP Security tools | Absolute persistence module; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; BIOS Update via Network; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; TPM 2.0 embedded security chip (Common Criteria EAL4+ and FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock; HP Sure Run Gen5; HP Sure Recover Gen5; Secured-Core PC Enable |
| HP Management tools | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Patch Assistant (download); HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197961714746 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Battery weight | 180 g |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Smart card reader | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Compliance certificates | GS mark |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s); 65% recycled metal |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.36 kg |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 449 mm |
| Package height | 305 mm |
| General | |
|---|---|
| Product series | 800 |
| Product family | EliteBook |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.6 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 14 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 152 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 170 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Stylus pen | No |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3y Offsite Notebook Supp. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-2302EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | DIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |