HP EliteBook 8 G1i Next Gen AI Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 268V Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 268V (up to 5.0 GHz Max Turbo frequency, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display
- Intel Arc™ Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD
Next-gen AI redefines productivity for modern professionals
Experience unparalleled productivity and efficiency with the HP EliteBook 8 G1i 14-inch Next Gen AI PC. Designed for strategic work, offering seamless multitasking and unique collaboration features. Accomplish more, faster than ever, with AI that maintains momentum, offloads tasks, and analyzes data like never before.[3]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Glacier silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 268V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Processor base power | 17 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 118 TOPs |
| NPU performance up to | 48 TOPs |
| GPU performance up to | 66 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251830600 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 50% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.46 kg |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteBook 8 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
- 22C2 HP Envy Series laptops and 2-in-1 PCs Full-length :45 16x9
- BPS APC Machu EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC sizzle video
- BPS APC Machu EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC sizzle video
- EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC Intel - Product Video - Cutdown 05 Sec - English U.K. en_GB
- BPS APC Machu EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC sizzle video
- EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC Intel - Product Sizzle Video - Long Form - English U.K. en_GB
- BPS APC Machu EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC sizzle video
- EliteBook 8 G1i 14 Next Gen AI PC Intel - Product Video - Cutdown 15 Sec - English U.K. en_GB
- A27B3EA_HP EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition_gb_en