HP EliteBook 8 Flip G1i AI PC Intel Core Ultra 5 225U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3") Touchscreen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 5 225U (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 33.8 cm (13.3") diagonal WUXGA touch display
- Intel Arc™ Graphics
- 16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 256 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Flip flexibility meets AI performance, ready for any task
Empower high-performing teams with an AI-enhanced PC that offers the power, security, and collaboration tools essential for both office and hybrid work environments. The HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebook AI PC features four modes for work, note-taking, sharing content and consuming content meeting the requirements of multitasking teams worldwide.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Glacier silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Country of origin | China, Mexico |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 225U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Processor base power | 15 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251579318 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | At least 80% recycled metal; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 40% post-consumer recycled plastic; At least 50% ocean-bound plastic; Low halogen; Bulk packaging available |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.39 kg |
| Width | 301.8 mm |
| Depth | 216.1 mm |
| Height (front) | 1.18 cm |
| Height (rear) | 1.54 cm |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteBook 8 Flip |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.9 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 9 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 146 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
- HP Sure View - In Plane Sight :30 Intel Compliant
- Security Solutions: Multi-Factor Authenticate 25sec Vignette
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video
- HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebook AI PC Intel - Product Sizzle Video - Cutdown 05 Sec - English U.K. en_GB
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video
- BPS APC Machu EliteBook 8 Flip G1i 13 AI PC sizzle video