HP EliteBook 6 G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Intel Core Ultra 5 325 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 5 325 (up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
AI PC for hybrid productivity and IT simplicity
Power through demanding tasks with the highly configurable HP EliteBook 6 G2i, a 14-inch HP Copilot+ PC.[4] Long battery life, embedded HP Wolf Security[5], and AI-enhanced[3] performance deliver a seamless, secure experience wherever work takes you.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Pike silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor model | 325 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581055914 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |