HP EliteBook 6 G1q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Snapdragon X1-26-100 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Snapdragon X X1-26-100 (up to 2.7 GHz, 8 cores)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Qualcomm Adreno™ GPU
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ SSD
Power your organization into the future with next-gen AI
Maximize productivity and performance on the highly configurable HP EliteBook 6 G1q Next Gen AI PC. Leverage AI capabilities to streamline tasks, jumpstart creativity, and improve collaboration with virtual teams on a battery that lasts all day.[3,4]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Pike silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844212660 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CECP, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.44 kg |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |