HP Elite x360 1040 G11 Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 155H Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 155H (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 22 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display with HP Eye Ease
- Intel Arc™ Graphics
- 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 1 TB PCIe NVMe™ SSD
Innovative design and real power for real work
Break barriers with the highly secure, ultra-light, and responsibly crafted HP Elite x360 1040 enhanced by AI. This PC dynamically anticipates and adjusts settings for power, audio, and video features to deliver the performance, comfort, and battery life today’s business leaders need.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 155H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 7500 MT/s |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Repairability index | 7.6 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251361746 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.38 kg |
| Width | 313.9 mm |
| Depth | 219.9 mm |
| Height (front) | 1.05 cm |
| Height (rear) | 1.47 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Package height | 305 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Elite x360 |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 11 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 9 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 176 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Colour sensor | Yes |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Microsoft - 35s - 4X5 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Intel SMF - 15s - 4X5 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Microsoft - 15s - 4X5 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Intel CMF - 35s - 16:9 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Intel CMF - 35s - 16:9 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Opex - 15s - 4X5 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Microsoft - 35s - 16:9 - English U.K. en_GB
- Annotated-360-video-Elite-x360-1040-G11 - English U.K. en_GB
- HP EliteBook 1040/x360 1040 14 inch G11 Notebook PC Product Overview/Sizzle Video Opex - 35s - 16:9 - English U.K. en_GB