HP EBXG2A14AI RA7P450 14 32GB/512 PC Laptop 35.6 cm (14")
Couldn't load pickup availability
Ultralight, ultra smart. For executives on the move.
Built for mobility and optimized for performance, the ultralight HP EliteBook X G2a 14 inch Notebook AI PC empowers you to multitask, create, and collaborate on the go. With AI-enhanced tuning[7] for fast, cool, and secure operation—even under demanding workloads—it’s your go-to device for modern productivity.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581591788 |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.11 kg |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 217 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |