HP DP3B4ET PC/workstation 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC AI PC
Couldn't load pickup availability
- Premium Mini PC 120 W
- Processor cores: 6
- 24 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 840M
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.4
- Windows 11 Pro
Next-gen AI power in a Mini to fuel your innovative ideas
Run multiple AI based applications[4] simultaneously driving productivity with uninterrupted workflows on the HP EliteDesk 8 Mini G2a Next Gen AI PC. This HP Copilot+ PC5 features versatile deployment options and advanced security features.[6]
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE-VT |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Premium |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581354321 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 120 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 100% recycled rare earth elements in speaker; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 55% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Package width | 481 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 175 Black Wired Mouse |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |