HP DJ6U4ET laptop Copilot+ PC Intel Core Ultra 5 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 5 335 (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display
- Intel Graphics
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Adaptable AI PC for your workforce
Automate tasks to save time and multitask without lag on the easy to carry HP EliteBook 8 G2i 14 inch AI PC. This HP Copilot+ PC[4] with HP Wolf Security[5], enterprise management, and long battery life helps global travelers stay focused on the go.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Glacier silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581148661 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.39 kg |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |