HP DJ5Q9ET laptop Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 7 366H (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display with HP Eye Ease
- Intel Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Ultralight, ultra smart. For executives on the move.
Ultralight and effortlessly portable, the HP EliteBook X G2i 14 inch Notebook AI PC is your mobile command center—engineered for professionals on the move. Stay productive and protected with enterprise-grade security and performance, purpose-built to power today’s AI-enhanced workflows[3] and tomorrow’s innovations.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Atmospheric blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Trackpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Atmospheric blue |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581141679 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 990 g |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 217 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | HP Care Packs are sold separately. Service levels and response times for HP Care Packs may vary depending on your geographic location. Service starts on date of hardware purchase. Restrictions and limitations apply. For details, visit http://www.hp.com/go/cpc. HP services are governed by the applicable HP terms and conditions of service provided or indicated to Customer at the time of purchase. Customer may have additional statutory rights according to applicable local laws, and such rights are not in any way affected by the HP terms and conditions of service or the HP Limited Warranty provided with your HP Product. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |