HP DJ5M9ET laptop Intel Core Ultra 5 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Couldn't load pickup availability
- Intel Core™ Ultra 5 335 (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Graphics
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
AI PC for hybrid productivity and IT simplicity
Power through demanding tasks with the highly configurable HP EliteBook 6 G2i, a 14-inch HP Copilot+ PC.[4] Long battery life, embedded HP Wolf Security[5], and AI-enhanced[3] performance deliver a seamless, secure experience wherever work takes you.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Pike silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581139881 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |