HP Designjet T630 36-in Printer 2025 edition
Couldn't load pickup availability
Focus on the project, not your plotter. This printer delivers incredible ease of use with HP Click Print solutions.[2] It's responsibly designed to help you save energy[5] and reduce plastics use[7]. Plus, it’s compact and adaptable—to fit the way you work.
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
| Printing | |
|---|---|
| Print speed (normal quality, A1) | 76 pph |
| Print head | 1 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | HP-GL/2, HP-RTL, URF, JPEG, CALS G4 |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print resolution colour | 2400 x 1200 DPI |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Copying | |
|---|---|
| Copying | No |
| Scanning | |
|---|---|
| Scanning | No |
| Paper handling | |
|---|---|
| Media thickness | 0.3 mm |
| Cut sheets | Yes |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Coated paper, Glossy paper, Heavy paper, Matte paper, Photo paper, Plain paper, Satin paper, Semi-glossy paper |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Wi-Fi Direct | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector | USB Type-A |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Certification | Compliant with Class B requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC/RED Directives), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI); Certified as Class B product: Korea (KCC) |
| Country of origin | China |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP dynamic security | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (sleep) | 2.1 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 34.7 kg |
| Height | 932 mm |
| Depth | 605 mm |
| Width | 1317 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Bundled software | HP Click App for Windows and macOS, HP Click Driver for Windows 11, HP app for Windows, macOS, Android and iOS |
| Package weight | 56 kg |
| Package height | 590 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package width | 1470 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Designjet |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 1 year(s) |