HP Chromebox G4 Intel® Celeron® 7305 4 GB DDR4-SDRAM 64 GB eMMC ChromeOS Mini PC Black
Couldn't load pickup availability
- Intel Celeron 7305 (1.1 GHz base frequency, 8 MB L3 cache, 5 cores, 5 threads)
- ChromeOS
- Intel UHD Graphics
- 4 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 4 GB), 64 GB eMMC
Breakthrough performance, ChromeOS simplicity
Combine commercial-grade performance and ChromeOS simplicity and security with the HP Chromebox G4. Empower your workforce to maximize productivity with a powerful Intel processor[2], scalable SSD storage[4] and memory[4], and stable Ethernet and Wi-Fi 6E connectivity.[3]
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | 7305 |
| Processor cores | 5 |
| Processor threads | 5 |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | eMMC |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Sparkling black |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Everyday |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Security tools | Standard lock slot |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197498935201 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 90 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
| Sustainability certificates | TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 149.3 mm |
| Depth | 149.3 mm |
| Height | 149.3 mm |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 110 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | AC |
| General | |
|---|---|
| Product family | Chromebox |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.6 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 131 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Box contents | Documentation; External power supply; HP Chromebox |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | DIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |