HP Advanced Photo Paper Glossy 65 lb 4 x 12 in. (101 x 305 mm) 10 sheets
Couldn't load pickup availability
- It's easy to print and share the photos you love. Great for photo albums or framed gifts, these beautiful photos capture your memories with true-to-life accuracy. Enjoy convenient, affordable photo printing at home with Instant Ink.
- Print with FSC-certified[3] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your photos are recyclable as mixed paper.[4]
- Frame your quick-dry prints right away.[2] Your durable photos resist fading for generations when printed with Original HP Ink.[2]
Ideal for HP Inkjet printer owners printing panoramic photos.[1]
Print photos with rich, vivid colors and an impressive finish. A convenient panoramic format lets you print without cropping or resizing.[1] Designed for your HP Inkjet printer, and optimized for HP ENVY Inspire.
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Paper size (imperial) | 4x12" |
| Finish type | Gloss |
| Media weight | 250 g/m² |
| Sheets per pack | 10 sheets |
| Paper brightness | 91 |
| Compatible products | Compatible with HP Inkjet printers; optimized for HP ENVY Inspire printer |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 349.3 mm |
| Package depth | 285.8 mm |
| Package height | 6.4 mm |
| Package weight | 210 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196068405090 |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 3 pc(s) |
| Box contents | 10 sheets of 4 x 12 in. (101 x 305 mm) paper |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 15.2 kg (33.6 lbs) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet gross weight | 305.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 1260 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 15.2 kg |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 305.7 kg (674 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1089.7 mm (48 x 40 x 42.9") |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1089 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| UNSPSC-code | 14121812 |