HP 932XL High Yield Black Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 932XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 932 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6100, 7110, 7610
- 1 Black (~1,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Count on high-quality black text and colour graphics that makes an impression for your business, and get reliability features, using easy-to-recycle Original HP ink cartridges.[1]
- Ideal for small-business and home-office customers who print frequently, produce high-quality text and colour graphics and images, and recycle.
- Depend on Original HP 932XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
Ideal for small-business and home-office customers who print frequently, produce high-quality text and colour graphics and images, and recycle.
Count on high-quality black text and colour graphics that makes an impression for your business, and get reliability features, using easy-to-recycle Original HP ink cartridges.[1]
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 932 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6100, 7110, 7610 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 22.5 ml |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CN053AE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Singapore, Malaysia |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 90 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111615322, 886111749010, 886111749065, 199764693174, 199764693181, 199764693198 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 886111615322; (BGX) 886111749010; (BGY) 886111749065; (LS1) 199764693174; (LS2) 199764693181; (LS3) 199764693198 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 4800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 479 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.82 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1702 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.82 kg (8.42 lbs) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.82 kg |
| Products per larger master (outer) case | 40 pc(s) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (SMB) - Hero video 3D (16:9) - English UK
- Original HP Ink Cartridges - Overarching Video (HD 1920x1080px) - English UK
- Original HP Ink Cartridges and Ink Bottles (Home) - Hero video 3D (1:1) - English UK
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (Home) - Hero video 3D - English UK