HP 883 5-liter Light Magenta Latex Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Achieve amazing colors on flexible substrates with the vibrant HP Latex Ink color gamut. Maintain high productivity with inks that enable fast speeds and come off the printer completely dry. Sharpen your sustainability edge and win.
- Print service providers printing on flexible media and/or with white ink.
- Ink cartridge
Print service providers printing on flexible media and/or with white ink.
Achieve amazing colors on flexible substrates with the vibrant HP Latex Ink color gamut. Maintain high productivity with inks that enable fast speeds and come off the printer completely dry. Sharpen your sustainability edge and win.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP Latex 2700 Printer |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | China, United States, Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 190.5 mm |
| Depth | 189 mm |
| Height | 229 mm |
| Weight | 5.98 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 191 mm |
| Package depth | 189 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 6.25 kg |
| Package weight (imperial) | 6.25 kg (13.8 lbs) |
| Package dimensions (W x D x H) | 190.5 x 188 x 228.6 mm (7.5 x 7.4 x 9") |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet weight (EU) | 66 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 100 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 660.1 kg |
| Products per pallet | 100 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 660.1 kg (1455.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 11125.2 x 1016 x 1399.5 mm (438 x 40 x 55.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1401 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 12.7 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other features | |
|---|---|
| Printing material shelf life | 1.6 year(s) |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Case or master carton weight | 6.25 kg |
| Case or master carton quantity | 1 pc(s) |