HP 768 500-ml Black DesignJet Ink Cartridge
iFrame
£148.99
Couldn't load pickup availability
- Take quality, durability, and sustainability to new heights with HP Flex Tech Inks. Based on years of field experience with HP PageWide XL printers, this ink delivers exceptional results while also helping to reduce your environmental impact.
- Ink cartridge
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet XL 3800 PostScript Multifunction Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 152 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 631 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 64 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 675.3 g |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 666.5 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.6 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 441031052 |