HP 738M 300-ml Black DesignJet Ink Cartridge print head Thermal inkjet
£185.99
Couldn't load pickup availability
- Take quality, durability, and sustainability to new heights with HP Flex Tech Inks. Based on years of field experience with HP PageWide XL printers, this ink delivers exceptional results while also helping to reduce your environmental impact.
- Ink cartridge
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T850, T950 printers |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 454 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 509 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 304.1 kg |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 919.5 mm (48 x 40 x 36.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 920 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |