HP 727 300-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
- Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
- Ink cartridge
Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP Designjet T2500 eMFP |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 450 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 490 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Master (outer) case height | 132 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Pallet gross height | 91.9 cm |
| Master (outer) case gross weight | 2.71 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 248 kg (546.8 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 919.48 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |