HP 6SL00AA 2 TB M.2 PCI Express 3.0 NVMe TLC
Couldn't load pickup availability
- 2 TB M.2 PCI Express 3.0
- TLC NVMe
- Component for: PC/Laptop
Expand your capacity
Optimize the way your HP Z Workstation handles large files with an HP TLC PCIe 3x4 NVMe M.2 Solid State Drive[1], an innovative PCIe-based NVMe memory SSD storage solution.
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Component for | PC/Laptop |
| Memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 10 g |
| Depth | 2.3 mm |
| Width | 22.1 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |