HP 618 Black and Cyan Stitch Stitch Dye Sublimation Printhead print head Thermal inkjet
Couldn't load pickup availability
- Get consistent, like-new image quality and reduce downtime and service costs with recyclable[2] printheads you can replace yourself. With HP Stitch printheads, you can take full advantage of HP inkjet technology for textile printing.
- polyester-based textile application users.
- Printhead
polyester-based textile application users.
Get consistent, like-new image quality and reduce downtime and service costs with recyclable[2] printheads you can replace yourself. With HP Stitch printheads, you can take full advantage of HP inkjet technology for textile printing.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP Stitch S1000 Printer |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan |
| Country of origin | United States, Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 80 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 2.95 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255.7 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 14.7 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103110 |