HP 500GB SATA 6Gb/s 7200 Hard Drive
Couldn't load pickup availability
SATA 7200 rpm drives are our standard high bandwidth hard drive storage options; most workstation models are also available with high performance 10K rpm rotation speeds. Storage capabilities range up to a massive 2.0 TB.
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Storage drive buffer size | 16 MB |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 101.7 mm |
| Depth | 89 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 95 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package width | 184 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Storage drive controller | SATA |
| Compatible products | Most SATA Hard Drives are compatible with all of the current HP xw-series and Z-series Workstations (check the individual workstation QuickSpecs for current hard drive compatibility information). When ordering drives as After Market Options for use in an optical bay, order an appropriate bracket. Not all hard drive models are available in all regions. |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | HP 500GB, SATA 6Gb/s 7200rpm HDD, 24" SATA cable, 19.5" SATA cable, 18" SATA cable (qty 2), Product Notices, Warranty Card, Install Guide |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Logistics data | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43201803 |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Country of origin | China |