HP 415X High Yield Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 415X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 415 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M455, M480; HP LaserJet Pro M479
- 1 Magenta (~6,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Print vibrant colour documents with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence designed for your printer. Choose high-yield options for high-volume office printing[1] and protection against counterfeits with HP anti-fraud technology.
- Ideal for producing professional-quality colour prints at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
- Depend on Original HP 415X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Ideal for producing professional-quality colour prints at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
Print vibrant colour documents with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence designed for your printer. Choose high-yield options for high-volume office printing[1] and protection against counterfeits with HP anti-fraud technology.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 415 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M455, M480 HP LaserJet Pro M479 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| OEM code | W2033X |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 363 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 650 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 900 g |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192018046412 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 113.3 cm |
| Pallet gross length | 78 cm |
| Pallet gross height | 110 cm |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 780 x 1133 mm |