HP 31 70-ml Magenta Original Ink Bottle
Couldn't load pickup availability
- Original HP 31 ink supplies deliver legendard HP print quality.
- 1 Magenta (~8,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Print thousands of pages with one simple purchase of a set of Original HP high-yield ink bottles – at an extremely low cost per page.[1] Get high-volume printing, an easy and convenient way to replenish ink, and HP print quality and reliability.
- Ideal for busy households and small businesses that want to print, purchase ink infrequently and replenish ink when it’s convenient.
- Depend on Original HP 31 Ink Bottles designed specifically for your HP printer.
- 1 Ink bottle
Ideal for busy households and small businesses that want to print, purchase ink infrequently and replenish ink when it’s convenient.
Print thousands of pages with one simple purchase of a set of Original HP high-yield ink bottles – at an extremely low cost per page.[1] Get high-volume printing, an easy and convenient way to replenish ink, and HP print quality and reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Colour ink page yield | 8000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour ink volume | 70 ml |
| OEM code | 1VU27AE |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Ink Tank 310, HP Ink Tank Wireless 410, HP Smart Tank 350, HP Smart Tank Wireless 450, HP Smart Tank Plus 650 |
| Country of origin | Malaysia |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 110 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628349494 |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Weight | 100 g |
| Box contents | 1 Ink bottle |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1372 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.89 kg (6.37 lbs) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Pallet gross height | 137.2 cm |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross weight | 277.6 kg |
| Products per pallet | 2016 pc(s) |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case width | 313 mm |
| Master (outer) case length | 217 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.89 kg |
| UNSPSC-code | 121717033 |