HP 302XL/304XL Black Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Black (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139665, 199764139672, 199764139689, 199764139696, 199764139702 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139665; (30B) 199764139672; (LS1) 199764139689; (LS2) 199764139696; (LS3) 199764139702 |
| Other features | |
|---|---|
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Ink cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 32 pc(s) |
| Pallet gross weight | 156.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.78 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.78 kg (8.34 lbs) |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |