GIGABYTE GS27FCA 27" FHD Curved Gaming Monitor - 1920 x 1080, 200Hz, 1, 250 cd/m², FreeSync Premium, HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4
Couldn't load pickup availability
- 27-inch 1500R VA panel with FHD resolution
- 200Hz refresh rate, 1ms response time
- Color Saturation: 108% sRGB
- Ergonomic design: Tilt adjustments
- Supports AMD FreeSync Premium, HDR Ready
The GIGABYTE GS27FCA offers an FHD screen with 200Hz refresh rate and 1ms response time for detailed gameplay. Its curved 1500R VA panel and 108% sRGB color enhance gaming visuals. With AMD FreeSync Premium and Eyesafe 2.0, it delivers smooth viewing with reduced eye strain, balancing quality and affordability.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | VA |
| Backlight type | Edge LED |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 108% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Depth (with stand) | 205.4 mm |
| Height (with stand) | 434.4 mm |
| Weight (with stand) | 4.59 kg |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| Depth (without stand) | 78.3 mm |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Weight (without stand) | 4.12 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 448 mm |
| Package weight | 6.37 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Brand specific technologies | Black Equalizer, Crosshair |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |