Epson WorkForce DS-50000
Couldn't load pickup availability
- A3 flatbed scanner: Scan documents up to A3 size
- Quality results: High quality CCD technology
- No warm-up time: ReadyScan LED for immediate scanning
- Eco-friendly: ENERGY STAR-qualified *1
A3 document scanner
This A3 document scanner addresses the needs of vertical markets who require easy document capture and conversion thanks to its high-quality CCD technology and powerful imaging features by Epson Scan and Document Capture Pro.
This device is specially designed to accommodate documents individually, and is ideal for users with specific capture needs, such as scanning bound materials and thick or fragile documents. This scanner can be easily integrated into vertical applications thanks to TWAIN, ISIS and WIA support, as well as Document Capture Pro connectors.
High-quality scanning results are ensured by CCD technology and innovating imaging features, such as Book Spine Correction, and improved colour dropout/enhance powered by Epson Scan. In addition, Document Capture Pro makes it easy to treat scanned data before its conversion and distribution in virtually any document repository or document management system.
Epson ReadyScan LED technology eradicates warm-up time, guarantees an absence of mercury, and lowers power consumption. These elements, combined with ENERGY STAR qualification*1, creates an environmentally friendly device.
| Scanning | |
|---|---|
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Film scanning | No |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 15 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 15 ppm |
| Flatbed scan speed (b/w, A4) | 4 sec/page |
| Design | |
|---|---|
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Built-in display | No |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Performance | |
|---|---|
| Sensor type | CCD |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | JPG, PDF, TIFF |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Scanning media types supported | Plain paper, Thick paper, Thin paper, Transparencies |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 25.5 W |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (off) | 1.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 9.5 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 640 mm |
| Depth | 468 mm |
| Height | 156 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 844 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 18.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Drivers included | Yes |
| Bundled software | ABBYY FineReader® Sprint 8.0 (MacOS), ABBYY FineReader® Sprint 9.0 (Windows), Epson Document Capture Pro (Windows only), Epson Document Capture Pro Server (on free download), Epson Event Manager (Mac Only), Epson Scan |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 5 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Pallet height (UK) | 162.5 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Products per pallet (UK) | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Pallet gross height | 162.5 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |