Eaton 9SX3000IMBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 9 AC outlet(s)
Couldn't load pickup availability
- Double-conversion (Online)
- 3 kVA 2700 W
- Waveform: Sine
- 9 AC outlet(s)
- Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
- Tower Black
The Eaton 9SX Marine UPS is Type Approved by the DNV-GL.
On-line double conversion UPS with automatic bypass, 1000VA/900W, 3000VA/2700W, Tower unit with mounting rails and vibration dampers, multilingual LCD display, hot swappable batteries, power management software, Relay output, USB and Serial port.
| Features | |
|---|---|
| Power protection features | Overdischarge |
| Noise level | 45 dB |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| ECO mode | Yes |
| Output power factor | 0.9 |
| Power factor | 0.9 |
| Efficiency (ECO mode) | 97.4% |
| Efficiency | 92.4% |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Waveform | Sine |
| Output power | 2700 W |
| Output power capacity | 3 kVA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Serial ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Battery | |
|---|---|
| Automatic battery test | Yes |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Number of batteries supported | 8 |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Black |
| Form factor | Tower |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 96% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable, Serial, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | TUVcULus CSA 22.2FCC 15 / BCISPR22 BIEC/EN 62040-1UL 1778IEC/EN 62040-2EACDNV GL |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 34 kg |
| Height | 346 mm |
| Depth | 412 mm |
| Width | 214 mm |