Eaton 9SX11KiPM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 11 kVA 10000 W
£4,113.99
Couldn't load pickup availability
- Double-conversion (Online)
- 11 kVA 10000 W
- Waveform: Sine
- Sealed Lead Acid (VRLA)
- Rackmount/Tower Black
| Features | |
|---|---|
| Noise level | 50 dB |
| ECO mode | Yes |
| Output power factor | 0.9 |
| Input power factor | 0.99 |
| Efficiency (ECO mode) | 98% |
| Efficiency | 95% |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (max) | 250 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Waveform | Sine |
| Output power | 10000 W |
| Output power capacity | 11 kVA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| RS-232 ports | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| AC outlet types | Hardwire |
| Battery | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 12 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | Serial, USB cable |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | IEC/EN 62040-1, UL 1778, IEC/EN 62040-2, CE cULus, EAC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 21 kg |
| Height | 440 mm |
| Depth | 700 mm |
| Width | 130 mm |